Main Media

EPD - TOOTE KESKKONNADEKLARATSIOON

Toodete keskkonnadeklaratsioonid

Projektiuksed

Siseuksed 

Välisuksed

Kõik meie toodete keskkonnadeklaratsioonid leiate EPDHubist.

Mis on EPD?

EPD (Environmental Product Declaration) on toote keskkonnadeklaratsioon, mis kirjeldab antud toote keskkonnamõjusid kogu selle olelusringi jooksul. EPD on rahvusvaheliselt tunnustatud keskkonnamõju aruandlusdokument.

Toote keskkonnadeklaratsiooni koostamisel juhindutakse Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni (ISO) 14025 standardist.

Toote keskkonnadeklaratsioon põhineb olelusringi hinnangul ja esitab toote keskkonnamõjud kogu selle olelusringi jooksul. Olelusringi hindamine on põhjalikum aruanne kui traditsiooniline süsiniku jalajälje arvutus, kuna selles käsitletavad mõjud ei piirdu ainult toote kliimamõjuga, vaid hõlmavad ka muid keskkonnamõjusid kogu toote elutsükli jooksul.

Täidetud toote keskkonnadeklaratsioon annab laia ja põhjaliku kirjelduse toote või teenuse peamistest keskkonnaaspektidest. Lisateavet toodete keskkonnadeklaratsioonide kohta leiate ISO 14025 ja EN 15804 standarditest, millel keskkonnadeklaratsioonid põhinevad. Kolmas osapool kontrollib ja kinnitab deklaratsiooni enne selle avalikustamist.

Olelusringi hindamine (LCA) on standardiseeritud (ISO 14040 ja ISO 14044) meetod toote, teenuse või protsessi keskkonnamõju tuvastamiseks ja arvutamiseks selle olelusringi määratletud etappidel (A1-D):

  • A1 Tooraine hankimine
  • A2 Tooraine transport tootmiseks
  • A3 Toote tootmine
  • A4 Toote transportimine tehasest
  • A5 Paigaldamine
  • B1-B7 Toote kasutamine, hooldus, remont, energia- ja veetarbimine (vajadusel lisanduv osa)
  • C1 Toote kasutusest kõrvaldamine
  • C2 Jäätmete transportimine
  • C3 Jäätmete käitlemine
  • C4 Jäätmete utiliseerimine
  • D Süsteemist väljuvate mõjude etapp

Ehitustööstuses aitavad toodete keskkonnadeklaratsioonid süsinikdioksiidi heitkoguste vähendamisele kaasa juba projekteerimisetapis, kuna need aitavad ehitajal hõlpsasti tuvastada kõige säästvama toote tootevalikust. Kontrollitud deklaratsioonid kehtivad viis aastat ning need koostatakse alati ajakohaste ja asjakohaste standardite järgi. Swedoori sise- ja välisuste keskkonnadeklaratsioonid põhinevad LCA olelusringi hindamisel ISO 14040 ja ISO14044 järgi ning deklaratsioonid vastavad EN 15804+A2 ja ISO 14025 standarditele.

Standardid võimaldavad võrrelda samaks otstarbeks projekteeritud uste keskkonnamõjusid näiteks erinevate toodete ja riikide vahel. See võimaldab võrrelda keskkonnaprofiile ja valida keskkonnadeklaratsiooni alusel kõige keskkonnasõbralikuma ukse.

Toote keskkonnadeklaratsiooni tulemuseks on võrreldav ja mõõdetav teave toote keskkonnamõjude kohta selle olelusringi jooksul. Tarbija seisukohast ilmneb enamik toote negatiivsetest keskkonnamõjudest olelusringi etappides, mida nad ei saa otseselt mõjutada. Tarbijad saavad mõjutada toodete positiivset keskkonnamõju toote kasutusfaasis, näiteks toodet korralikult hooldades. Õige hooldus pikendab toote elutsüklit, kuna puittooted toimivad kasutusfaasis ka süsiniku sidujatena.

Puittooteid ja erinevaid puidust ehituskomponente on võimalik taaskasutada ja parandada, mis pikendab ka nende aega süsiniku sidujatena. Toote elutsükli lõpus saab tootest valmistada taaskasutatud puitu, mida saab kasutada uute toodete valmistamiseks. Puidu taaskasutamine vähendab vajadust esmase tooraine järele ja vähendab keskkonnamõju uue toote elutsükli alguses, kus toorainena kasutatakse taaskasutatud puitu. 

Swedoori uste hooldusjuhised leiate siit: https://www.swedoor.ee/tugi-ja-tehniline-info/hooldus.

“EPD on toote keskkonnadeklaratsioon, mis kirjeldab toote keskkonnamõjusid.”

EPD ja BREEAM

Eestis kasutusel olevad kestlikkuse sertifitseerimisstandardid  (näiteks BREEAM) nõuavad hoones kasutatavate uste kohta toote keskkonnadeklaratsiooni, et hoonele saaks määrata keskkonnahinnangu taseme.