Main Media

Helikindlad välisuksed – hoia müra eemal

Heliisolatsioon Tuletõke

Kodu helitingimused mõjutavad oluliselt selle elanike heaolu. Mürasaaste on tõsine tervisehäireid põhjustav keskkonnaprobleem kogu maailmas ning üha rohkem inimesi, ka Eestis, puutub kodus müraga kokku. Heliisolatsiooniga on oluline arvestada juba maja ehitusjärgus, kuid parandada saab ka olemasolevate hoonete heliisolatsiooni. Elukvaliteedi parandamiseks kodus on võimalik mürasaastet vähendada muutes ruumide otsarvet arvestades nende asukohta ja jaotust hoones ning hankides ruumidele helikindlad uksed. 

SUURENEV MÜRASAASTE ON OHTLIK TERVISELE JA HEAOLULE

Kaasaegse inimese elu on töine ja pingeline, seega on vaikuse ja hea puhkuse tähtsus kodus väga suur. Lisahelid kodus võivad häirida puhkamist ja keskendumist. Pikaajaline kokkupuude müraga võib põhjustada mitmesuguseid tervisehäireid, muu hulgas tõsta vererõhku, põhjustada stressi ja halvendada unekvaliteeti.

Üha suurem osa inimestest elab linnakeskkonnas, kus müra on vältimatu. Kiireneva linnastumisega suureneb ka mürasaaste, kuid seda on võimalik vältida või vähendada valides koju heliisolatsiooniga ehitusmaterjale ja avatäiteid.

MAJA HELIISOLATSIOONIGA TULEB ARVESTA JUBA PROJEKTEERIMISETAPIS

Maanteede ja raudteede ehitamine, lennuliikluse kasv ja veelgi tihedam linnaehitus muudavad vaikuse ja rahu luksuseks.

Mürasaaste vältimisega on oluline arvestada juba maja projekteerimisetapis kui valitakse välja õiged heliisolatsiooniga materjalid ja teostatakse heliisolatsiooni tagavad lahendused. Eramu ehitamisel ei tasu unustada heliisolatsiooniga välisust ja mitmekihilist aknaklaasi.

MÜRASAASTET SAAB KONTROLLIDA UKSE JA RUUMIPAIGUTUSE MUUTMISEGA

Kuigi parim on mürakaitsega arvestada juba ehitusjärgus, saab parandada ka olemasolevate hoonete heliisolatsiooni. Mürasaastet saab vähendada muutes tubade asukohti selliselt, et liiklushääled häirivad kõige vähem und ja lõõgastumist.

Siseruumides saab heli piirata vaheseinte isoleerimisega ja valides näiteks helikindlad siseuksed.

Lisaks saab mürasaaste vastu võidelda vanade välisuste väljavahetamisega helikindlamate välisuste vastu. Uksed ja aknad on eriti olulised maja heliisolatsiooni seisukohalt. Helikindel välisuks on lihtsam ja kiirem viis parema heliisolatsiooni saamiseks kui aknavahetus. Ainult peauksesse investeerimisest ei pruugi piisata, kui müra kandub koju erinevatest hoone osadest. Seega mõelge, kas kõik teie kodu välisuksed on piisavalt õhutihedad heliisolatsiooni tagamiseks.

VÄLISUKS MÕJUTAB ELUKVALITEETI 20 AASTAT

Eramusse valitud lahendused mõjutavad elukvaliteeti kuni kümneid aastaid, kuna keskmiselt vahetatakse välisust umbes iga paarikümne aasta tagant. Kui välisukse kehv heliisolatsioon tekitab häirivat mürasaastet, tuleb kehva materjalivaliku tõttu kannatada päris kaua, enne kui on aeg ust välja vahetada. Korraga tehtud hea valik seevastu toetab tervist ja elamismugavust aastaid.

ECO-VÄLISUKS AITAB MÜRA KONTROLLIDA STIILIST SÕLTUMATA

Swedoori ECO-välisuksed on 92 mm paksuse puitkiudkonstruktsiooniga, mis tagab hea heliisolatsiooni. ECO-välisuste heliisolatsiooni väärtus on ≥ Rw 30 dB. ECO-konstruktsioon tagab parema heliisolatsiooni kui EPS-soojustusega välisuksed. ECO-välisuksed on saadaval igas NCS S või RAL värvitoonis ning turvalisuse ja mugavuse suurendamiseks on saadaval mitmesugused lisatarvikud, nagu nutilukk, turvaluku korpus ja jalaplekk.

TULE- JA HELIISOLATSIOONIGA SILENCE-UKSED ON IDEAALNE VALIK KÕRGE MÜRAGA PIIRKONDADESSE

Kui kodu asub näiteks lennu- või liiklusmüraga piirkonnas, on soovitatav kasutada põhiukseks kõrgema heliisolatsiooniga välisust SILENCE. Peatänavate tihe liiklus võib tekitada lähedalasuvate majade välisseintel kõrget kuni 70-80 dB mürataset, mille puhul peab eluruumide uste heliisolatsioon olema müra takistamiseks piisav. SILENCE tule- ja helitõkkeuks vastab sellele vajadusele, kuna selle heliisolatsiooniväärtus on ≥ Rw 37 dB.

TULETÕKKEUKS ANNAB PÄÄSEMISAEGA

Klassifitseeritud SILENCE-konstruktsiooniga tuletõkkeuksed ei ole mitte ainult head mürasummutajad, vaid neil on ka EI130 tulekindlus ja S200 suitsukindlus. Tulekahju korral tagab tulekindlusega välisuks 30-minutilise pääsemisaja.